• Cięcie laserem

  Laserowe wycinanie elementów z arkusza blachy

  Laserowe wycinanie elementów z blachy to metoda termicznego rozdzielenia mogąca następować na skutek wypalania, topienia lub sublimacji. Metodę cięcia za pomocą wiązki laserowej wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle metalurgicznych, produkcji części samochodowych, czy też do budowy konstrukcji metalowych. Dzięki wysokiej wydajności, powtarzalności, a przy tym bardzo dobrej jakości produkowanych elementów ta technika znalazła swoje uznanie w wielu branżach. Tradycyjne ciecie laserem to jak wcześniej wspomniana kombinacja wielu procesów. Zgodnie z definicją wycinanie laserem za pomocą wiązki świetlnej polega na punktowym wprowadzeniu wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Dzięki wycinaniu elementów ze stali za pomocą wiązki laserowej uzyskujemy gotowy produkt, który nie wymaga dodatkowej obróbki. Aby uzyskać odpowiednią jakość obrabianego elementu, należy użyć najwyższej jakości maszyny do wycinania laserowego. Cięcie laserem idealnie sprawdza się w przypadku cięcia stali kwasoodpornej, żaroodpornej, nierdzewnej lub trudnościeralnej. Tego typu metoda sprawdza się również do cięcia aluminium.

  Na czy polega proces wycinania elementów ze stali za pomocą wiązki laserowej?

  Wycinanie elementów ze stali za pomocą wiązki laserowej można podzielić na trzy odrębne etapy. Pierwszy z nich to początek cięcia, kolejny z nich to cięcie właściwe oraz zakończenie cięcia.Cięcie laserem wymaga odpowiedniego przygotowania operatora maszyny, cięcie laserem idealnie sprawdza się przy obróbce stali nierdzewnej, cięcie laserem jest precyzyjną metodą wycinania elementów ze stali. Wiązka laserowa powoduje z jednej strony usuwanie stopionego materiału, a na przeciwną stronę powoduje jego utlenianie. Tego typu sytuacja zachodzi na początkowym etapie cięcia, czyli kiedy proces rozpoczyna się od brzegu blachy. Natomiast, kiedy proces cięcia rozpoczyna się na środku arkusza blachy, w ciętym materiale drążony jest otwór. Jest to trudny proces, ponieważ zanim powstanie otwór, materiał zostaje na tej samej stronie, z której płynie wiązka gazu.

  Na co należy zwrócić uwagę podczas procesu cięcia?


  Cięcie laserem należy do precyzyjnych metod wycinania elementów ze stali. Jednakże najwyższą jakość cięcia osiąga się poprzez długie i odpowiednie doświadczenie operatora maszyny. Od niego jest wymagane również odpowiednie skupienie i przestrzeganie podstawowych zasad.

 • Cięcie laserem

  Nowoczesna metoda obróbki materiału przy zastosowaniu wiązki lasera

  Laser bardzo szybko znalazł zastosowanie w wielu różnych branżach. Można zaryzykować stwierdzenie, że podczas rozwoju najnowszych technologi CNC całkowicie odmienił postrzeganie procesu wytwórczego. W tym miejscu należy zaznaczyć, że duże doświadczenie oraz odpowiednie przygotowanie wraz z wiedzą na temat technologi cięcia laserem umożliwił ekspansję przemysłu wytwórczego. Wycinanie laserowe w dzisiejszych czasach uważane jest jako najszybsza oraz najdokładniejsza metoda cięcia blachy. Wycinanie elementów w arkuszu blachy stanowi najnowocześniejszą metodę obróbki materiału. W tym procesie wykorzystywana jest wiązka laserowa, która oddaje bardzo dużą ilość energii na stosunkowo niewielką część materiału. Dzięki temu możliwe jest wycinanie z blachy bardzo precyzyjnych elementów. Cięcie laserem ma zbliżone parametry wymiarowe do tradycyjnych odpowiedników obróbki mechanicznej. Różnicą pomiędzy tymi dwiema metodami jest gorący promień lasera oraz gaz techniczny, który cechuje się dużą czystością. Cięcie laserowe zdecydowanie odróżnia się od tradycyjnych metod cięcia.

  Rodzaje metody obróbki za pomocą lasera

  Dla wielu przedsiębiorstw mających ogromne doświadczenie w laserowej obróbce metalu nie ma zleceń, których nie dałoby się zrealizować. Cięcie blach laserem może odbywać się na trzy różne sposoby. Pierwszym z nich jest cięcie reaktywne. W tej metodzie stosuje się tlen lub mieszaninę chemiczną, która zawiera tlen i argon. Podczas tego procesu powstaje wysoka temperatura, dlatego cięcie laserowe dzięki wypalaniu jest najbardziej wydajne od innej metody obróbki metalu. Kolejną metodą jest ciecie przy wykorzystaniu pęknięć. Podczas tej metody stosuje się wiązki laserowe, które doprowadzają niewielką część metalu do bardzo wysokiej temperatury. Innym sposobem na opisanie tej metody jest  obróbka materiału dzięki formowaniu niewielkich przerw w obrabianym materiale. Ostatnią metodą jest cięcie w stanie ciekłym obrabianego materiału. Podczas tej metody wykorzystuje się argon lub azot. W ten sposób możliwe jest bardzo precyzyjne ciecie.

  Z jakich usług skorzystać podczas cięcia laserem?

  Zakup wyspecjalizowanej maszyny do laserowej obróbki materiału jest bardzo kosztowny. Nie wszystkich jest stać na taką dużą inwestycję. Dlatego warto w tym celu zwrócić się do firm zewnętrznych, które specjalizują się wycinaniem elementów z blachy za pomocą lasera.

 • Cięcie laserem

  Cięcie stali za pomocą wiązki laserowej

  Cięcie stali polega na rozdzieleniu termicznym, który następuje na skutek wypalania, sublimacji lub topienia. Jest wykorzystywana na szeroką skalę w różnych branżach przemysłu. Dzięki wysokiej jakości wycinanych elementów i wydajności zawdzięcza swoją ogromna popularność. Tradycyjne cięcie wiązką laserową obejmuje szereg kombinacji, które zostały już wcześniej wymienione. Cięcie laserem od Ciecie Laser polega na punktowym wprowadzeniu dużej ilości energii w postaci tnącego strumienia wysokoenergetycznego. Wycinanie elementów z arkusza blachy przy zastosowaniu lasera pozwala na uzyskanie produktów niewymagający dalszej obróbki. Wysoką jakość oraz utrzymanie powtarzalnych wymiarów podczas procesu produkcji można uzyskać dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości maszynie do cięcia laserowego. Cięcie laserem idealnie sprawdza się podczas obróbki takich materiałów jak stal nierdzewna, kwasoodporna, żaroodporna, trudnościeralna lub żaroodporna. Tę metodę można również wykorzystać do cięcia aluminium.

  Proces cięcia laserem obrabianego materiału

  Proces wycinania elementów ze stali należy podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich to początek cięcia, drugi to cięcie właściwe, a ostatni etap to zakończenie cięcia. Podczas procesu cięcia strumień gazu dostarczany jest do strefy ciecia, który powoduje usunięcie stopionego oraz utlenionego materiału. Powyższa sytuacja zachodzi, kiedy mamy do czynienia z cieciem brzegu blachy. Natomiast w przypadku cięcia na środku blachy na początkowym etapie w materiale drążony jest niewielki otwór. To wymagające zadanie, ponieważ materiał zostaje usunięty na tę samą stronę, z której płynie gaz.

  Trzy sposoby powstawania otworu podczas cięcia blachy

  Podczas procesu cięcia arkusza blachy otwory drążone przez wiązkę laserową mogą powstać na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich najprostszy polega na użyciu takiego samego ciśnienia gazu oraz wartości mocy. Wiązka laserowa wytwarza wiązkę cieplną dzięki, której wytwarzane jest jeziorko płynnego metalu. W kolejnym etapie strumień gazu usuwa pozostały strumień metalu. Powstały w ten sposób otwór ma wymiar większy od szerokości szczeliny cięcia. Jego kształt jest nieregularny. Natomiast mniejszy otwór uzyskujemy poprzez zastąpienie tlenu powietrzem. Ta metoda jest szybka jednak jej wadą, jest zanieczyszczenie dyszy.