Cięcie laserem

Laserowe wycinanie elementów z arkusza blachy

Laserowe wycinanie elementów z blachy to metoda termicznego rozdzielenia mogąca następować na skutek wypalania, topienia lub sublimacji. Metodę cięcia za pomocą wiązki laserowej wykorzystuje się na szeroką skalę w przemyśle metalurgicznych, produkcji części samochodowych, czy też do budowy konstrukcji metalowych. Dzięki wysokiej wydajności, powtarzalności, a przy tym bardzo dobrej jakości produkowanych elementów ta technika znalazła swoje uznanie w wielu branżach. Tradycyjne ciecie laserem to jak wcześniej wspomniana kombinacja wielu procesów. Zgodnie z definicją wycinanie laserem za pomocą wiązki świetlnej polega na punktowym wprowadzeniu wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Dzięki wycinaniu elementów ze stali za pomocą wiązki laserowej uzyskujemy gotowy produkt, który nie wymaga dodatkowej obróbki. Aby uzyskać odpowiednią jakość obrabianego elementu, należy użyć najwyższej jakości maszyny do wycinania laserowego. Cięcie laserem idealnie sprawdza się w przypadku cięcia stali kwasoodpornej, żaroodpornej, nierdzewnej lub trudnościeralnej. Tego typu metoda sprawdza się również do cięcia aluminium.

Na czy polega proces wycinania elementów ze stali za pomocą wiązki laserowej?

Wycinanie elementów ze stali za pomocą wiązki laserowej można podzielić na trzy odrębne etapy. Pierwszy z nich to początek cięcia, kolejny z nich to cięcie właściwe oraz zakończenie cięcia.Cięcie laserem wymaga odpowiedniego przygotowania operatora maszyny, cięcie laserem idealnie sprawdza się przy obróbce stali nierdzewnej, cięcie laserem jest precyzyjną metodą wycinania elementów ze stali. Wiązka laserowa powoduje z jednej strony usuwanie stopionego materiału, a na przeciwną stronę powoduje jego utlenianie. Tego typu sytuacja zachodzi na początkowym etapie cięcia, czyli kiedy proces rozpoczyna się od brzegu blachy. Natomiast, kiedy proces cięcia rozpoczyna się na środku arkusza blachy, w ciętym materiale drążony jest otwór. Jest to trudny proces, ponieważ zanim powstanie otwór, materiał zostaje na tej samej stronie, z której płynie wiązka gazu.

Na co należy zwrócić uwagę podczas procesu cięcia?


Cięcie laserem należy do precyzyjnych metod wycinania elementów ze stali. Jednakże najwyższą jakość cięcia osiąga się poprzez długie i odpowiednie doświadczenie operatora maszyny. Od niego jest wymagane również odpowiednie skupienie i przestrzeganie podstawowych zasad.