Cięcie laserem

Cięcie stali za pomocą wiązki laserowej

Cięcie stali polega na rozdzieleniu termicznym, który następuje na skutek wypalania, sublimacji lub topienia. Jest wykorzystywana na szeroką skalę w różnych branżach przemysłu. Dzięki wysokiej jakości wycinanych elementów i wydajności zawdzięcza swoją ogromna popularność. Tradycyjne cięcie wiązką laserową obejmuje szereg kombinacji, które zostały już wcześniej wymienione. Cięcie laserem od Ciecie Laser polega na punktowym wprowadzeniu dużej ilości energii w postaci tnącego strumienia wysokoenergetycznego. Wycinanie elementów z arkusza blachy przy zastosowaniu lasera pozwala na uzyskanie produktów niewymagający dalszej obróbki. Wysoką jakość oraz utrzymanie powtarzalnych wymiarów podczas procesu produkcji można uzyskać dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości maszynie do cięcia laserowego. Cięcie laserem idealnie sprawdza się podczas obróbki takich materiałów jak stal nierdzewna, kwasoodporna, żaroodporna, trudnościeralna lub żaroodporna. Tę metodę można również wykorzystać do cięcia aluminium.

Proces cięcia laserem obrabianego materiału

Proces wycinania elementów ze stali należy podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich to początek cięcia, drugi to cięcie właściwe, a ostatni etap to zakończenie cięcia. Podczas procesu cięcia strumień gazu dostarczany jest do strefy ciecia, który powoduje usunięcie stopionego oraz utlenionego materiału. Powyższa sytuacja zachodzi, kiedy mamy do czynienia z cieciem brzegu blachy. Natomiast w przypadku cięcia na środku blachy na początkowym etapie w materiale drążony jest niewielki otwór. To wymagające zadanie, ponieważ materiał zostaje usunięty na tę samą stronę, z której płynie gaz.

Trzy sposoby powstawania otworu podczas cięcia blachy

Podczas procesu cięcia arkusza blachy otwory drążone przez wiązkę laserową mogą powstać na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich najprostszy polega na użyciu takiego samego ciśnienia gazu oraz wartości mocy. Wiązka laserowa wytwarza wiązkę cieplną dzięki, której wytwarzane jest jeziorko płynnego metalu. W kolejnym etapie strumień gazu usuwa pozostały strumień metalu. Powstały w ten sposób otwór ma wymiar większy od szerokości szczeliny cięcia. Jego kształt jest nieregularny. Natomiast mniejszy otwór uzyskujemy poprzez zastąpienie tlenu powietrzem. Ta metoda jest szybka jednak jej wadą, jest zanieczyszczenie dyszy.